Články

Ojíněné ráno

Share

Dalo by se říci, že druhá polovina  října je pro fotografování ptáků taková okurková sezóna. Většina tažných druhů je již na cestě do teplých krajin a krátké pošmourné dny, kdy je světla poskrovnu, na nějaké delší fotovýlety taky nelákají. V tomto období již začínám sypat na krmítko, abych přilákal co nejvíce opeřenců za účelem snadnějšího fotografování. Někdo může namítnout, že je to každý rok stejné, že tam létají stále stejné druhy ptáků a že nic nového se tam stejně nenafotí.

Částečně má pravdu, slavík modráček ani chřástal vodní se zde opravdu neobjeví, stále to budou ty sýkory, brhlíci, zvonci, vrabci a možná tak asi 15 dalších druhů. Přesto se na toto období vždy docela těším a s napětím čekám kdy se objeví první jikavci, jestli tuto zimu zde budou hojní stehlíci a nebo zda se objeví něco vzácnějšího, třeba strakapoud malý či čečetka, kterou jsem zatím neměl možnost fotografovat.

Když už byla zmínka o počasí - tento podzim se zatím vyznačuje poměrně vysokými teplotami, i srážek je velmi málo, ale téměř neustále je zataženo až mlhavo (alespoň v místě mého bydliště), čili podmínky k fotografování ne zrovna ideální. Proto jsem nemohl odolat jednoho rána, kdy při modré obloze začalo pěkně vycházet sluníčko a teplota k ránu spadla na mínus dva stupně, což na všech větvích, trávě a vůbec na všech předmětech vykouzlilo nádhernou námrazu. Upustil jsem od jiných činností, popadl foťák a hurá ke krmítku, kde již naštěstí bylo před dvěma dny nasypáno, takže nějací ptáci sem už létali. Strávil jsem zde asi jen něco přes hodinu, přičemž se snažil, aby na každém záběru bylo vidět něco z té podzimní atmosféry - pozadí zbarvené zlátnoucím listím, v popředí náznak námrazy, případně skloubit obojí. Pár nejzdařilejších záběrů jsem shromáždil v tomto malém příspěvku.

 

Sýkora babka :

 

 

Sojka obecná :

 

 

Sýkora koňadra :

 

Strakapoud velký :

 

Zvonek zelený :

 

Pěnkava obecná :Free Web Hosting

Seznam galerií

 TOPlist

 Fatbirder's Top 1000 Birding Websites